Mistrovství světa Shotokan Karate 2022 v Pardubicích

Poprvé v historii se v České republice konalo mistrovství světa karate stylu shotokan organizace WSF (World Shotokan Federation). Pořádání se zhostila světová federace ve spolupráci s Českou unií shotokan karate a lokálním pořadatelem Karate Lions Pardubice. Celý event pro nás byla obrovská výzva, protože pořádat věc takového formátu není skutečně jednoduché.

Karatisté zde mohli bojovat v několika soutěžních kategoriích. Kata (cvičení předem daných sestav technik), kumite wkf (zápas dle olymijských pravidel), sanbonshobu (zápas na 6 bodů, pouze s chrániči rukou a zubů) a ipponshobu (náhlá smrt, zápas na 2 body). Soutěžilo se jak v individuálních kategoriích tak v kategorii týmů.

Turnaj se konal v Pardubicích ve velké hokejové hale ve dnech 9. 9. až 11. 9. 2022.

V pátek probíhal turnaj žáků do 11 let, v sobotu se na soutěžní ploše Mistrovství světa představili starší žáci, dorostenci a juniořineděle patřila seniorům spolu s veterány.

V pátek vyběhli hájit naše černo-žluté barvy pod záštitou trikolóry Leopold Polák, Vojtěch Rychtecký, Pavel MorozJeremy Németh. Viděli jsme maximální snahu všech našich nejmladších a jaké měli výsledky se dočtete níže.

Sobota byla nejobsazenějším dnem z celého klání, přičemž se nám podařilo po organizátorské stránce vše zvládnout velmi dobře a končili jsme ještě tentýž den, což bylo nad očekávání všech.
Zároveň se tento den konal slavnostní ceremoniál, během kterého promluvila řada významných politiků a vrcholných představitelů svazu. Zahajovací ceremoniál byl ukončen kategorií závodníků s mentálním či tělesným postižením. V této části se podařilo pro Českou republiku vyhrát zlatou medaili, kterou si na krk nechal pověsit náš domácí závodník Michal Dvořák.
Z ostatních pardubických lvů se v tomto nejnadupanějším dni představili Adam Král, Vít Pokorný, Mariia Kobernyk, Tereza Šrůtová, Ondřej Chacko, Vojtěch Vrátný, Michal KasalJana Vacinová. Jsme nesmírně hrdí, že na turnaji takového formátu měli domácí karatisté velmi silné zastoupení.

V neděli na soutěžní plochu vyrazily kategorie dospělých a veteránů. Velmi emotivní byly především soutěže kumite týmů (zápas 3 proti 3, postupně), kdy za bouřlivého volání, křičení, pískání a tleskání fandily svým nejstarším členům celé světové výpravy. Naši trenéři zde nezaháleli, odložili společenské oděvy a vlétli na soutěžní plochu. Bohužel z důvodu velmi složité organizace se nemohli představit ve všech kategoriích, do kterých byli nominováni. I přes tuto skutečnost se ve světové konkurenci rozhodně neztratili. Jmenovitě se jednalo o: Filip Filipi, Karolína Řezníčková, Leona Marková, Benedikt Mrázek, Ondřej CharvátMilan Tesař

Tohoto karatistického „svátku“ se zúčastnilo 32 zemí z celého světa v téměř 1800 startech. Perličkou za tímto skvělým turnajem byl fakt, že se podařilo českým reprezentantům vybojovat tolik cenných kovů, že vyhoupli Českou republiku na 1. místo v celkovém pořadí všech zúčastněných zemí.

Celková bilance českých reprezentantů: 44 zlatých, 49 stříbrných a 93 bronzových medailí přičemž 3 zlaté, 6 stříbrných a 19 bronzových medailí zůstalo ve městě perníku ale hlavně, ve městě LVŮ.

3. místo 10-11 YEARS MALE SHOBU IPPON KUMITE +42 KG

Mnohokrát děkujeme všem našim závodníkům za vzornou reprezentaci klubu Karate Lions Pardubice, města Pardubice, Pardubického kraje a celé České republiky. Byli jste úžasní.

Dále patří obrovské díky všem pořadatelům a každému, kdo přiložil ruku k dílu a pomohl nám uspořádat takto obrovskou akci.