Pardubičtí lvi zazářili na Mistrovství Evropy a svět. poháru WSKU 2014 v Albánii – 12 medailí

Repre info

ME a MS

Pardubičtí lvi v říjnu bojovali o evropské tituly v Albánii na Mistrovství Evropy v karate stylu Shotokan 2014.

Vybraní závodníci z Karate Lions Pardubice, kteří prošli přes nominační síto Českého svazu Shotokan (pozn.: CSKU – Czech Shotokan Karate Union) a splnili nominační kritéria Karate Lions Pardubice reprezentovali 3. – 5. října Českou republiku, Pardubice, Pardubický kraj a Karate Lions Pardubice na Mistrovství Evropy v karate stylu Shotokan (pozn.: organizace WSKU – World Shotokan Karate Union) v hlavním městě Albánie – v Tiraně.

Výprava 7 závodníků z Karate Lions Pardubice na ME WSKU 2014

První soutěžní den nastoupili na evropské tatami naši nejmladší žáci – Galen Darren PatersonJosef Nevole. A skutečně úspěšně: Galen vybojoval hned v první kategorii kata (pozn.: cvičení předem daných sestav technik) žáci 1. místo – zlatou medaili, když za sebou nechal i soupeře z favorizované Anglie. Skvělou formu ještě potvrdil v kategorii kumite žáci WKF (pozn.: zápas dle pravidel světové federace karate WKF) a získal 3. místo. Dařilo se také našemu druhému želízku v pátečním ohni – Pepa se totiž v kategorii kumite Ippon Shobu starší žáci (pozn.: tzv „náhlá smrt – zápas na pouhé dva body) probojoval až do finále, kde získal 2. místo. V pozdních hodinách, kdy se už zbytek týmu musel odebrat na přípravný trénink na další den, ještě Pepa nastoupil do kategorie kumite WKF starší žáci, která byla doslova přeplněna domácími závodníky, na které měl náš lev štěstí, i tak ale odvezl 5. místo.

Většina našeho týmu navíc využila možnosti nastoupit do kategorií současně probíhajícího světového poháru, což se také vyplatilo hned první den: Galen doplnil sbírku medailí českého týmu o 2. místo z kata a Pepa si vynahradil zápasy s domácími albánskými závodníky z kategorií ME. 🙂 I ve skoro nočních hodinách je totiž dokázal všechny porazit – kumite WKF 3. místo a kumite Ippon Shobu 2. místo (zde nestačil pouze o jediný bod na reprezentanta z Ruska). Perličkou večerních zápasů bylo Pepovo utkání o třetí místo s domácím závodníkem, který měl takový respekt, že se celý zápas vyhýbal boji a utíkal, tak ho Pepa 4 „dopravil“ mimo zápasiště, což byla pro soupeře jasná diskvalifikace. 🙂

zleva: paterson-vobruba-hislop-charvat-tesar-paterson-nevole

Druhý soutěžní den, který patřil kategoriím dorostenců a juniorů, se už od rána nesl v duchu neuvěřitelně vypjaté atmosféry, protože vybojovat medaili z ME v těchto kategoriích se už skutečně počítá… V dorostencích nás v těchto těžkých podmínkách reprezentovali: Jan Vobruba, Janek James Hislop a Blade Ahran Paterson. Hned první kategorie kata dorostenci vypadala pro ČR skutečně nadějně. HonzaBlade se totiž probojovali (každý ze své strany pavouka) až do samotného zápasu o finále. Honza nakonec získal 3. místoBlade 2. místo. České finále, ve které jsme všichni tajně doufali, nakonec překazil až reprezentant z Anglie, který celou kategorii vyhrál. Snad se dočkáme na dalším šampionátu, oba naši borci totiž mají výbornou formu a zápasy byly skutečně těsné. Blade ještě rozšířil sbírku medailí pro ČR o 2. místo z kategorie kata dorostenci v současně probíhajícím světovém poháru. Janek, který ráno „vykročil správnou nohou“ :), předvedl skutečně pěkné zápasy v kategorii kumite Ippon Shobu dorostenci -57 kg a vybojoval 2. místo (finále o jediný bod se závodníkem z Ruska).

Od tohoto okamžiku se však začalo dít něco, co by se dalo nazvat černá sobota (přesněji černá sobota na 4. tatami). Na tomto zápasišti totiž nastoupil ve finálovém zápasu v kumite Honza, který obdržel od protivníka velice nepříjemný kop s plným kontaktem patou do oka a nebyl schopen pokračovat v zápasu (jak signalizoval trenérovi a rozhodčím). Za tuto situaci měl být jeho soupeř okamžitě diskvalifikován a měl být zavolán lékař, toto se však nestalo. Zápas byl přerušen trenérem (pro Honzovo bezpečí) a byl okamžitě podán oficiální protest na pochybení rozhodčích,  kterému nakonec nebylo vyhověno a Honza se umístil na 2. místě. Na tomto tatami ještě nastoupil svoji kategorii kumite Blade, který v zápase o finále, kde opět rozhodčí nezvládnuli vypjatou atmosféru, inkasoval velice silný kontakt kolenem (zakázaná technika dle pravidel světové federace karate WKF) do žeber. Blade musel být odvezen do nemocnice na preventivní vyšetření, které naštěstí nepotvrdilo odhad lékaře v hale na těžší zranění. Po poradě trenérů a podání druhého protestu jsme se nakonec rozhodnuli, že z bezpečnostních důvodů již v sobotu od nás nikdo nenastoupí. K tomuto rozhodnutí se uchýlily i další reprezentační týmy, což nakonec vyústilo v potrestání rozhodčích na 4. tatami.

Albánie

Poslední soutěžní den byl věnován kategoriím dospělých – „skutečná bitva“ o evropské tituly ve velice těžké konkurenci a ještě vypjatější atmosféře, kde nás reprezentovali trenéři Karate Lions Pardubice: Milan Tesař a Ondřej Charvát. V kategorii kata muži se MilanOndra každý ze své strany pavouka probojovali až do bojů o finále a i když jsme se nedočkali českého finále, což by byl v této konkurenci neuvěřitelný výsledek, tak předvedené katy stačily na dvě solidní 5. místa pro Českou republiku. Ondra ještě rozšířil sbírku bodovaných umístění o 5. místo v kategorii kata muži na současně probíhajícím světovém poháru, kde ho od medailových pozic dělil pouze jediný praporek při hlasování rozhodčích.  Milan se rozhodl ve skutečně vypjaté balkánské atmosféře nastoupit i do kategorií kumite, kde bojoval jako pravý lev – a opravdu úspěšně. 2. místo v kategorii kumite muži Ippon Shobu +84 kg je toho důkazem. 😉 Milan ještě nastoupil do velice silně obsazené kategorie kumite WKF, kde sice nezískal medaili, ale po předvedeném vynikajícím zápasu se zástupcem Bosny a Hercegoviny nenechal nikoho na pochybách, že na soutěže takové úrovně skutečně patří.

milan-tesar-ondrej-charvat

Tyto tři velmi těžké soutěžní dny byly náročnou zkouškou formy, diplomacie a odvahy pro celý náš tým. Myslím si, že můžu s klidným svědomím napsat, že jsme i přes náročné prostředí a vypjatou atmosféru obstáli a dovezli zpátky do České republiky, Pardubického kraje, Pardubic a našeho klubu Karate Lions Pardubice neuvěřitelně cenné zkušenosti, medaile a bodovatelná umístění. 😉