Mistrovství Evropy WSF v Bulharsku

Konec října letošního roku strávilo šest členů našeho klubu, společně se třemi českými borci z jiných oddílů, v resortu Albena v Bulharsku. Nebyla to však žádná obyčejná dovolená, jak to na první pohled může znít. Jak již nadpis napověděl, jednalo se o mistrovství Evropy karate stylu shotokan. Tudíž nad lenošením v hotelu převládaly náročné zápasy, plné bojové nasazení a čelení konkurence z 15 cizích zemí.

Ve středu v 8 hodin ráno se náš tým „nalodil“ do aut a vyrazil na cestu. Ve čtvrtek odpoledne jsme dorazili na místo určení. Prostředí Albeny se nám líbilo, ale vzhledem k tomu, že už bylo po sezóně, to zde vypadalo jako „město duchů“. Během těchto čtyř dní zde byli na hotelech ubytováni pouze karatisté a jejich doprovod. Všechny stánky a občerstvení byly, až na malý stánek se suvenýry a mexickou restauraci, zavřené. Všechny nás ale mile překvapilo, že sportovní hala byla pár kroků od hotelu. A ačkoliv počasí nebylo na koupání, tak to na pláži bylo pěkné, no posuďte sami.

V pátek – první soutěžní den – se předvedla Mariia. A to hned několikrát. Začala kategorií kata, kde suverénně porazila všechny soupeřky a ztratila pouze jeden jediný praporek ve finále, čili skóre bylo 5:0, 5:0, 4:1. Poté soutěžila ještě ve třech kategoriích kumite. Z každé z nich odešla s medailí a svým výkonem nás všechny ohromila.

Druhý den vyrazili z naší party bojovat Kája, Gabča, Bohouš a Martin. Gabča se rozjela hned na začátku a v kategorii ippon shobu (zápas na dva body) předvedla ve dvou zápasech nádherné kopy na hlavu a na zápasišti strávila dohromady pouhých 14 sekund. Tuto kategorii vyhrála. Kája s Martinem nebyli o tolik pozadu – oba vybojovali bronz a Martin ještě navíc druhé místo (účastnil se i kategorie open, tzn. bez rozdílu hmotnosti). Po obědové pauze se pokračovalo kategoriemi sanbon shobu (zápas na 6 bodů) a WKF kumite (zápas podle WKF pravidel). I v těchto kategoriích byli všichni úspěšní a získali další cenné kovy. Zápasy to byly opravdu pěkné, například první Bohoušův zápas, kde si svého soupeře podal 8:0 (před časovým limitem).

V posledním dni turnaje se dostali na řadu 4 zástupci dospělých kategorií, a to Ondra, Milan, Tomáš a Honza. Narozdíl od sobotní party jsme se my (vyjma Tomáše) účastnili kategorií kata, kterými se začínalo. Všichni jsme soutěžili jako kata tým, kde jsme získali bronz, a Ondra pak soutěžil ještě v jednotlivcích.  Po obědě Tomáš ukořistil bronz ve WKF kumite. Ondřej byl úspěšný ve všech kategoriích kumite jednotlivců.

Podtrženo, sečteno, česká výprava si domů odvezla 19 medailí.