Mistrovství světa Shotokan karate 2021- Turecko, Istanbul

Každodenní dřina, tréninky, systematická příprava a to vše za jedním jediným cílem – Co nejlépe se připravit na Mistrovství světa WSF (World Shotokan Federation), které se konalo 5.11. až 7.11. 2021 v tureckém městě Istanbul. Z Karate Lions Pardubice se podařilo splnit nominační kritéria řadě závodníků, především dorostencům a starším.

Pardubice, město sportu, vyslalo na turnaj 9 závodníků, kteří dokázali i v této těžké „covidové“ době získat nominační kritéria a mohli se tak zařadit mezi další reprezentanty z ostatních českých měst.

Ve středu 3.11. v brzkých ranních hodinách vyrazila lví smečka směr Praha, kde se z letiště Václava Havla vznesla nad oblaka. S časovým posunem, tureckou dopravou a transferem, který si spletl letiště, se nám podařilo dorazit na hotel rovnou na večeři.

Čtvrtek byl nezávodní den. Česká reprezentace však nezahálela a volné dopoledne využila k předzávodnímu tréninku, doladění posledních detailů a taktické přípravě na nadcházející mistrovství. Odpoledne se část týmu rozhodla vyrazit za památkami a poznat ve městě i jinou část, než luxusní hotel s nádherným velkým sálem, kde se turnaj uskutečnil. Historické centrum, obrovské tržnice a mnoho dalšího k vidění jsme si nemohli nechat ujít. Podívejte se na fotografie na našem facebookovém profilu, abyste viděli, co vše jsme si stihli prohlédnout 😉 . Po odpolední prezentaci k turnaji se zdálo být vše připraveno a hned po pátečním probuzení a snídani mohl turnaj odstartovat.

Pátek
Den, kdy se na tatami postavily kategorie žáků. Pár organizačních problému zapříčinilo pozdější start, ale s tím se musí při takto obrovském eventu počítat. Za náš tým vyrazili do bojů hájit české barvy 2 borci. Vojtěch Rychtecký a Leopold Polák. Kluci se prali jako praví pardubičtí lvi a rozhodně se ve světě neztratili. Leopold vybojoval 3 bronzové medaile a zazářil ve všech kategoriích kumite, do kterých nastoupil. Vojta po těžkých a urputných zápasech přidal do sbírky krásné páté místo.

Sobota
Tento den se předvedli dorostenci a junioři do 21 let. Zde se postavili na soutěžní plochu Filip Filipi, Michal Kasal a Michal Dvořák. Úroveň závodníků byla neskutečná. Na turnaji bylo zřejmé, že v době, kdy se v České republice nesmělo vycházet z domu, ostatní státy tvrdě trénovali a nikde nezaháleli. Filipovi se sobotní den vydařil na 5. místo v kategorii kata U21 (junioři do 21 let) a v neděli to ještě vylepšil 😉 Michal Kasal předvedl, že patří k elitě a probojoval se až do finále kategorie kumite sanbon shobu (zápas na 6 bodů). Do finále bohužel nemohl z důvodu zranění nastoupit a pro českou výpravu tak přidal 2. nejcennější kov. Poslední sobotní želízko v ohni – Míša Dvořák – který soutěžil v kategorii Kata Intellectual (paralympijská kategorie) ukázal, že i on umí podávat perfektní výkony a svým zacvičením získal zlato a titul Mistr světa shotokan karate v mládeži a v celkovém hodnocení obsadil 2. místo. Sobotní program končil kolem desáté hodiny večerní a před námi byl poslední den šampionátu.

Neděle
V neděli se na tatami vydali bít junioři a senioři. Za náš tým vyrazili do bojů Karolína Řezníčková, Benedikt Mrázek, Filip Filipi, Milan Tesař a Ondřej Charvát. Hned první kategorie, kata muži, kde nás reprezentoval Filip, byla pro Českou republiku úspěšná. Po krásně zacvičených kata (předem daná sestava technik, boj s imaginárním soupeřem) se Filip probojoval na bronzovou příčku. Další závodníci z našich řad v duelech kata nezávodili – vydali se vstříc úspěchům pouze v kumite (zápasu).
Po velmi vyrovnaných a tvrdých soubojích se závodníky z Azerbajdžánu, Rumunska, domácími Turky a mnoha dalšími se naše sbírka kovů rozrostla o značný počet. Mnoho nechybělo a v kategorii kumite muži sanbon shobu mohlo být české finále. Nakonec však kategorii vyhrál závodník z Rumunska a pro české barvy zacinkalo Ondrovo stříbro a Filipův bronz. Ani Kája nezapadla a další bronzová medaile pro naši juniorku byla na světě. Poslední body a kov nejcennější v individuálních kategoriích získal Milan, který v kategorii kumite WKF (olympijská pravidla zápasu) získal 7. místo a v jeho oblíbené kategorii – ippon shobu (náhlá smrt, zápas na 2 body) vystoupal až nejvýše a stal se mistrem světa shotokan karate. To však nebylo z nedělní sklizně vše. Turnaj byl zakončován zápasy týmů, kde v juniorkách pomáhala v bojích Kája a v juniorech přidal ruku k dílu Beny. Oba juniorské týmy, jak dívčí, tak chlapecký, vydřely bronzové medaile a uzavřely tím celý turnaj. Nedělní den byl velmi náročný především pro Ondru a Milana, kteří museli krom role závodníků zastávat i role trenérů a koučů a neustále tak měnili reprezentační soupravu za kimono, či nosili na sobě vše najednou a pobíhali z tatami na tatami.
Nedělní večer byl zakončen drobnou oslavou všech úspěchů a po vyspání se a zabalení věcí jsme vyrazili na letiště a domů do rodné země.

Světového šampionátu se celkem zúčastnilo 30 zemí světa ve 2000 startech, což je v této covidové době veliký úspěch.

⁃ 5. místo – kumite žáci 10-11 let -30 kg Ippon shobu

Závěrem článku bychom chtěli všem závodníkům mnohokrát pogratulovat za předvedené výkony a získaná ocenění. Dále děkujeme všem sponzorům, partnerům a lidem, kteří stojí při nás a pomáhají nám být každým dnem silnějšími a silnějšími!